Czym jest refleksologia?
– to bezpieczna i bezinwazyjna metoda pracy z ciałem
– to prosty i skuteczny sposób leczenia, który jest wolny od skutków ubocznych
– to metoda prowadząca do uaktywnienia procesów samoleczenia organizmu
– to naturalna terapia, dzięki której ciało „przypomina” o swoich wrodzonych wewnętrznych zasobach zdrowia
– to nauka o mapach odruchowych i ich połączeniach z narządami/ częściami ciała/ układami/ funkcjami fizjologicznymi ciała
– to jedna z najstarszych (znana już w starożytnych Chinach oraz Egipcie), skutecznych, holistycznych (traktujących człowieka jako jedność duszy, ciała, umysłu i emocji) metod terapeutycznych przywracających równowagę organizmowi poprzez stymulację receptorów (punktów) znajdujących się na stopach (7200 zakończeń nerwowych), dłoniach, twarzy i głowie.
Jakie są mechanizmy działania refleksologii?
Terapia refleksologiczna polega na uciskaniu rękami lub narzędziami odpowiednich części na stopie, którym odpowiadają narządy, To rozcieranie kciukiem i palcami z jednostajną siłą ucisku pod zmiennym kątem działania.
Pod wpływem odpowiedniej stymulacji punktów receptorowych wywołujemy w nich przekrwienia i pobudzamy tysiące zakończeń nerwowych doprowadzając do zmiany ich.
Informacja ze stóp trafia do mózgu, a następnie odruchowa odpowiedź mózgu pojawia się w odpowiednich narządach wewnętrznych/częściach ciała, które korespondują z poszczególnymi mapami odruchowymi stóp.
W czym pomoże refleksoterapia stóp?
- Tonizuje układ nerwowy, wycisza, relaksuje, działa antydepresyjnie
- Pomaga zmniejszać bóle (stawowe, mięśniowe, migrenowe)
- Pobudza ciało do usuwania toksyn,
- Wspomaga i usprawnia pracę układu limfatycznego
- Usprawnia krążenie krwi
- Reguluje pracę gruczołów
- Wspiera odporność organizmu
- Reguluje pracę narządów wewnętrznych
- Wspomaga leczenie chorób skórnych
- Usprawnia przemianę materii
- Przyspiesza perystaltykę jelit
Jakie mogą być odczucia
… w trakcie zabiegu?
– senność i błogość, uczucie głębokiego relaksu, ukojenia, spokoju, rozluźnienie napięcia mięśniowego i nerwowego
– pogłębiony i powolny oddech, odkrztuszanie, kaszel
– uczucie pulsowania, ucisk w głowie
– pocenie się, zawilgocenie stóp
– uczucie rozlewania się ciepła po ciele
– uczucie mrowienia, zdrętwienia w ciele
– reakcje emocjonalne, wspomnienia (opr. Beata Sekuła)
… po zabiegu?
Każdy człowiek jest inny, dlatego każdy będzie potrzebował odpowiedniego dla siebie czasu, aby poczuć dobroczynne skutki skorzystania z refleksoterapii.
Zabieg, seria zabiegów, ma zarówno skutki natychmiastowe oraz te bardziej rozciągnięte w czasie. Są objawy, które odczujesz zaraz po zabiegu jak dreszcze, ziewanie, zmęczenie, ból głowy, senność, mrowienia w różnych częściach ciała, uczucie ciepła lub zimna.
Możesz spodziewać się różnych stanów emocjonalnych: od płaczu, smutku, przez poirytowanie aż do błogostanu, byciu „na haju”. Towarzyszyć Ci może uczucie zmęczenia lub przepływu energii w całym organizmie. Zwiększona potliwości całego ciała lub poszczególnych jego części (np. rąk i stóp), przy jednoczesnym zwiększonym pragnieniu jest wynikiem uaktywnienia pracy ciała
Mogą występować bóle w różnych częściach ciała, wzmożona wydzielina śluzowa, wzmocnienie węchu, przypływ pozytywnej energii, lepsze trawienie, częstsze oddawanie moczu, chęć do działania i robienia rzeczy, które dotychczas nas przerastały.
Istotne jest, aby każdorazowo po zabiegu pamiętać o nawodnieniu organizmu, dzięki czemu szybciej usuwają się toksyny z ciała, a Ty unikniesz nieprzyjemnych skutków detoksykacji.
Jakie są przeciwskazania do refleksologii stóp?
stany ostre wymagające leczenia operacyjnego
stany bezpośrednio przed i po zabiegach chirurgicznych (ok 1- 2 miesiące)
pacjenci przed i po przeszczepach narządów
świeże rany stóp
stany pourazowe stóp (złamania kości, zwichnięcia stawów – do czasu wygojenia)
ciężkie choroby zakaźne
chłoniak
ciąża zagrożona i 1 trymestr ciąży (natomiast po I trymestrze zabiegi są zalecane)
choroby psychiczne z objawami wysokiej pobudliwości
ostre stany zapalne (np. podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego)
nowotwory
Jak przygotować się do zabiegu?
Pierwszy zabieg jest związany z rozmową na temat tego, z czym przychodzisz, dlatego zarezerwuj sobie na to spotkanie około półtorej godziny. Kolejne spotkanie jest już zazwyczaj krótsze i trwa 45-50 minut.
Pamiętaj o poinformowaniu mnie o wszystkim co Cię niepokoi i może wpłynąć na pogorszenie Twojego stanu zdrowia. Konsultacja ze swoim lekarzem prowadzącym w niektórych przypadkach może być konieczna.
Do zabiegu refleksologii na stopach przygotuj się tak, aby czuć się komfortowo, to wiąże się z czystością i higieną stóp.
Zaplanuj czas około godziny, w którym zapomnisz o swoich obowiązkach i pozwolisz sobie na zrobienie czegoś dla siebie.
Istotna jest również Twoja otwartość na wrażenia mogące towarzyszyć zabiegowi, jak również świadoma decyzja, że naprawdę chcę być zdrowy/a.
Wypij szklankę wody przed zabiegiem celem lepszej pracy organizmu w trakcie sesji.
Jak często stosować?
Powtarzanie zabiegów refleksologii (ustalanych indywidualnie) ma na celu doprowadzenie organizmu do balansu biologicznego, usprawnienie cyrkulacji krwi, wyciszenie układu nerwowego, likwidowanie bólów i odblokowanie zatorów w organizmie.
Zabiegi refleksologii są metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie mogą zaszkodzić, a ze względu na swoją uniwersalność mogą być stosowane w każdych warunkach wymagających naszej interwencji.
Aby mówić o skuteczności, warto zaplanować kilka sesji, aby ciało „przypomiało” o swoich wrodzonych wewnętrznych zasobach zdrowia.